Renovujete svoje bydlení? Na těchto 5 věcí nezapomeňte

Chystáte se na rekonstrukci nemovitosti? Čeká vás několik poměrně náročných týdnů, na které je dobré se připravit. Připravili jsme pro vás pět bodů, na které při revitalizaci nesmíte zapomenout.


1. Důkladná analýza současného stavu

 
Nepodceňujte přípravnou fázi. Důkladné naplánování celé rekonstrukce výrazně zvyšuje spokojenost s výsledkem. Mnoho majitelů nemovitostí se totiž do rekonstrukce pouští tak trochu po hlavě. Rozhodnou se pro něj ze dne na den ve chvíli, kdy jim současný stav z nějakého důvodu přestane vyhovovat. Vědí však pouze, co jim nevyhovuje, a nemají představu o tom, co vlastně chtějí.

Především si tedy ujasněte, co od rekonstrukce očekáváte. Jaký by měl být výsledek a jak by se měly věci, které vám nevyhovují, vylepšit. Chcete například spíše vanu, nebo sprchový kout? Máte rozmyšleno rozvržení kuchyně? Budete nějak měnit dispozici bytu?


2. Naplánování rekonstrukce

 
Když máte jasnou představu o tom, co chcete, měli byste pomalu dávat dohromady tým a materiál na celou rekonstrukci. Týmem máme na mysli nejen stavební firmu. Své uplatnění nepochybně najde i architekt a projektant, statik a bytový designér. Mnohdy je potřeba i samostatný elektrikář a specialisté na další rozvody energií, pokud je stavební firma nedokáže zajistit.
Materiálem pak myslíme především výběr podlah, obkladů, nábytku a spotřebičů do koupelny a kuchyně (sprcha, umyvadlo, dřez, vestavěná trouba apod.). Dodavatelsko-odběratelské vztahy jsou v době covidu-19 narušené a dodání některého zboží, které by jindy bylo skladem, může dnes trvat i týdny.


3. Nepotřebujete stavební povolení?


Pokud se bude jednat o opravdu důkladnou rekonstrukci, při které například budete kvůli změně dispozice zasahovat do nosných zdí, budete s vysokou pravděpodobností potřebovat stavební povolení. Nezapomeňte o něj proto včas zažádat, protože jde o další položku, která by mohla znamenat zdržení celé rekonstrukce.


4. Vše důkladně kontrolujte


Veškerou práci, která je odvedena, svědomitě kontrolujte a ptejte se na nesrovnalosti. I když nic nenaleznete, kontroly mají svůj význam minimálně v tom, že dodavatelé vědí, že se o věci zajímáte. Sami budou chybám předcházet a práci odvedou důsledněji.


5. Aktualizujte své pojištění


Nezapomeňte na to, že provedením rekonstrukce může výrazně stoupnout hodnota vaší nemovitosti. Musíte proto aktualizovat své pojištění majetku, aby hodnota domu či bytu odpovídala hodnotě, kterou máte u pojišťovny uvedenou. V případě pojistné události by se totiž mohlo stát, že kvůli limitu, na který je pojistný produkt nastaven, nedojde k finanční kompenzaci celé škody.
Označeno v

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.