8 překvapujících zdravotních výhod medu

Med je jednoduše přírodní zázrak! Proč? Léčí rány, pomáhá proti infekcím, podporuje hubnutí a mnoho dalšího.

Čtěte a zjistěte, s čím může med pomoci vám. 


1. Pomáhá při hubnutí

Pojmy med a hubnutí jdou 100% k sobě! Při snižování váhy totiž můžete medem nahradit rafinovaný cukr. Nejen, že si tak budete moci občas dopřát něco sladkého, ale dodáte tělu také spoustu potřebných živin. 

Navíc, med působí jako palivo pro to, aby játra produkovala glukózu. Tato glukóza udržuje hladinu cukru v mozku na vysoké úrovni a nutí ji uvolňovat hormony spalující tuky. 


2. Obsahuje důležité živiny

1 polévková lžíce medu (asi 21 g) obsahuje 64 kalorií, 17 g cukru, fruktózu, glukózu, maltózu a sacharózu. Obsahuje také vitamíny, minerály, bioaktivní rostlinné sloučeniny a antioxidanty. 

Med prakticky neobsahuje žádnou vlákninu, tuk ani bílkoviny. 

Tmavší typy medu mívají hodnoty uvedených živin vyšší. 


3. Kvalitní medy jsou bohaté na antioxidanty

Mezi antioxidanty patří organické kyseliny a fenolové sloučeniny, jako jsou flavonoidy. 

Vědci se domnívají, že právě kombinace těchto sloučenin dodává medu jeho antioxidační sílu.

Antioxidanty jsou spojeny se sníženým rizikem infarktu, mrtvice a některých druhů rakoviny. Podporují také zdraví očí. 


4. Při cukrovce je med méně škodlivý než cukr

Důkazy o vlivu medu na cukrovku jsou smíšené. 

Na jedné straně může med snížit počet rizikových faktorů srdečních onemocnění u běžných lidí i lidí s diabetem 2. typu. Med může také pomoci snížit cholesterol, triglyceridy a zmírňovat zánět. 

Některé studie však zjistily, že med může zvyšovat hladinu cukru v krvi, i když méně než rafinovaný cukr.

Přesto, že je med zdravější, měli by jej cukrovkáři konzumovat s velkou opatrností. 

Je také třeba mít na paměti, že některé medy mohou být znehodnoceny obyčejným sirupem, což je nezákonné, přesto se ale stále jedná o rozšířený problém.


5. Antioxidanty pomáhají snížit krevní tlak a cholesterol

Krevní tlak je důležitým rizikovým faktorem při vzniku srdečních chorob. Med může krevní tlak snižovat, a to díky antioxidačním sloučeninám. 

Pomáhá také snížit hladinu cholesterolu, který hraje hlavní roli při ateroskleróze, hromadění tuku v tepnách, což může vést k infarktu a mozkové mrtvici. 


6. Snižuje hladinu triglyceridů

Zvýšená hladina triglyceridů v krvi je dalším rizikovým faktorem pro srdeční onemocnění. 

Jsou také spojeny s inzulínovou rezistencí, hlavní hnací silou diabetu 2. typu. 

Hladina triglyceridů má tendenci stoupat u lidí, kteří se stravují potravou s vysokým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů. 

Několik studií však dokazuje, že pravidelná konzumace medu hladinu triglyceridů snižuje, a to zvláště, pokud je med používán jako náhrada cukru.


7. Podporuje hojení ran

Už od starověkého Egypta je med používán k hojení ran a popálenin. 

Med také pomáhá při hojení jizev po operaci a s léčbou diabetických vředů na nohou, což jsou závažné komplikace, které mohou vést k amputaci. 

Vědci se domnívají, že léčivé síly medu pocházejí z jeho antibakteriálních a protizánětlivých účinků a také ze schopnosti vyživovat okolní tkáň.


8. Pomáhá potlačovat kašel u dětí

Kašel je častým problémem u dětí s infekcí horních cest dýchacích. Tato infekce může ovlivnit spánek a kvalitu života dětí i rodičů. 

Léky na kašel však nejsou vždy účinné a mohou mít vedlejší účinky. 

Několik studií potvrdilo, že lepším lékem může být právě med. Funguje totiž lépe než běžné léky proti kašli a zlepšuje spánek. 

Med by se ovšem neměl podávat dětem mladším jednoho roku, a to kvůli riziku vzniku botulismu.


Přestože má med řadu zdravotních výhod a dokonce může pomáhat s hubnutím, stále obsahuje spoustu kalorií a cukru. Proto by měl být konzumován s mírou. 

Pokud však rádi mlsáte, můžete se inspirovat recepty na medovník v nejrůznějších variantách, protože, v konečném důsledku, chcete-li si osladit život, je med tou nejlepší alternativou.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.