Podzimní jóga

I když předsevzetí na zlepšení fyzické kondice jsou spojována spíše se začátkem roku, případně jarními měsíci, kdy se chceme dostat znovu do formy, začít cvičit třeba jógu můžete klidně i na podzim. Můžeme si tak snáze udržet pohodu získanou letním plaváním a turistikou a také se lépe připravit na podzimní nepohodu a období respiračních chorob.

Proč právě jóga

Jóga není jen cvičení, ale vlastně celý přístup k životu. Navazuje na metody meditace a cvičení s tisíciletou tradicí, které pozitivně ovlivňují tělo i duši. Pravidelné cvičení jógy posiluje celkovou pružnost těla a jeho správné fungování, zvyšuje fyzickou kondici a zklidňuje nervový systém. Jóga také napomáhá koordinaci pohybu a posiluje rovnováhu. Je také ideální podporou snahy o snížení tělesné hmotnosti. Jóga se hodí pro všechny věkové kategorie a cvičit ji mohou i lidé, kteří nejsou zcela zdraví a jejich hybnost je snížená.


Druhy jógy

Jóga není jen jedna, zahrnuje různé směry a styly.  Je na každém, aby si vybral to, co mu nejlépe vyhovuje. Nejrozšířenější je mimo Indii Hatha jóga, klidné cvičení vhodné i pro začátečníky. Z ní vychází také Power jóga, která je rychlejší a nevyžaduje cviky v daném pořadí. V posledních letech je také populární Bikram jóga, pro níž je nutné cvičit při teplotě 42 °C a vlhkosti kolem 40 %. Nehodí se ale pro osoby s nemocemi srdce či dalšími vážnými chorobami. Na harmonizaci dýchání a pohybu se soustřeďuje Vinyasa jóga. Ale existuje i řada dalších variant, včetně jógy pro těhotné.
 

Co budete potřebovat

Pro cvičení jógy budete potřebovat jen základní vybavení, tedy hlavně vhodné oblečení a podložku na jógu. Vyrábějí se také meditační polštáře, jóga pásy, kruhy a válce na jógu. Cvičit byste měli tak, aby vás to nebolelo. Proto by oblečení mělo být volné, bez zipů a knoflíků, které by vás mohly tlačit. Ideální je tak volné tričko a pohodlné, ne příliš upnuté legíny nebo tepláky. Do začátku se vám bude hodit také přikrývka, buď na přikrytí, nebo pro podložení při určitých polohách. Místo by mělo být dostatečně prostorné, aby vás při cvičení nic neomezovalo, čisté a bez rušivých elementů. Hlavně byste se tam měli cítit příjemně. Vhodné je vyvětrat, ale hodně lidí má při cvičení rádo vůni svíček či tyčinek, případně sušených květů.
Označeno v

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.