Jak se zachránit, když výtah padá

Děsí vás představa padajícího výtahu? Bohužel s dnešním stavem některých výtahů a výtahových šachet, které by zasloužily opravu, to nemusí být pouze noční můra. Hlavní příčinou padajících výtahů je stáří. Co radí odborníci, když už dojde k utržení výtahu?

Často přemýšlíte, jestli se to může stát i ve vašem domě? Ano, může, pokud nenecháváte pravidelně prohlédnout výtah revizního technika, anebo pokud se uživatelé výtahu chovají nevhodným způsobem – nadměrné zatěžování, stěhování, poskakování ve výtahu. Nejvíce nástrah skrývají staré panelákové výtahy s nosností do 250 kg a bez kabinových dveří. Riziko je možné snížit modernizací a pravidelnými kontrolami.

Zachovejte klid

Nejčastějším důvodem poruchy a zaseknutí výtahu stále zůstává elektřina. Správně funkční výtah vás sveze do nejbližšího patra a nechá vás v pořádku vystoupit. V těch horších případech vás uvězní a budete muset zavolat o pomoc dispečink. Moderní výtahy mají záložní generátory, takže by se to stávat nemělo. I tak nejde o situaci, která by vás ohrozila na životě. Co ale dělat v případě, že výtah padá?

Nízká pravděpodobnost

V první řadě je pravděpodobnost, že se výtah utrhne a začne padat z ničeho nic dolů, je velmi nízká. Z moderních zařízení jsou podle odborníků nehody vyloučeny. Není čeho se bát! Výtah je ke konstrukci, která zabezpečuje pohyb, zajištěn masivními ocelovými lany, i kdyby se jedno z nich utrhlo, neměli byste vůbec to poznat. S pravidelnými kontrolami se to nestává. I kdyby k utržení došlo, nastoupí další zabezpečovací systém.

Výtah padá! Nadskočit?

Nic takového nefunguje. Aby to fungovalo, museli byste těsně před dopadem vyskočit stejnou rychlostí, jak výtah padá.  Některé výtahy mohou padat rychlostí 70 km/h, některé i 160 km/h. Šance na záchranu je v tomto případě opravdu velmi malá.
Označeno v

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.