salát salát

Víte, proč je dobré snídat saláty?

Přestože si saláty představíme spíše na večeři, k svačině, případně k obědu, přišli výživoví odborníci na to, že jsou vhodné i jako snídaně. Proč? Důvodů je celkem dost. Tak se pojďme podívat, proč si ráno trochu přivstat a připravit si k snídani vynikající salát. Ingredience pro něj máme neustále na dosah jak v Tescu, tak třeba v Lidlu. Zejména Lidl je obchodem, co se dá najít v každém menším městě a přitom nabízí pravidelně čerstvou a kvalitní zeleninu i ovoce a dokonce i předpřipravené suroviny pro rychlé dokončení snídaňového salátu.

 

Výhody snídaňového salátu


Výhod, které nám poskytne salát v podobě ranního jídla, je poměrně dost. Jednak hned od rána dodáme tělu dostatečné množství ovoce a zeleniny, čímž nám tělo poděkuje větší energičností, chutí do života a obecně vyšší psychickou i fyzickou výkonností.
K tomu je nutné připočítat notnou dávku vlákniny, která hned od rána bude čistit vaše střeva. Dalším a velmi kýženým bonusem je schopnost snídaňového salátu zahnat chutě na sladké a také zmírnit po zbytek dne pocity hladu, stavy „nedojezenosti“. To je silný pomocník při snaze udržet se fit.
A najdeme i další výhodu: snídaňový salát dodá hodně energie, aniž nám způsoboval pocity těžkého trávení, plnosti, únavy z trávení složitých pokrmů. Všechny výhody platí jak pro ovocné, tak zeleninové saláty. Tedy do doby, než je přelijeme tučnými dressingy. Zde si musíme dát pozor.


Z čeho připravit ranní saláty?


Vždy záleží na tom, na co máte zrovna chuť. Na ovoce? Na zeleninu? Na jejich kombinaci? Záleží jen na vás. K základu přihoďte oříšky. A když to chuťově jde, tak i sýr. Vynikající volbou je avokádo, které dodá přirozené rostlinné a tělu prospěšné tuky. Ano, avokádo sice nepatří k nejlevnějšímu ovoci, ale když si občas skouknete
akční leták Tesco, tak ho budete moci kupovat za mnohem výhodnější ceny.
Jako zálivku si můžete vybrat kvalitní rostlinný olej, k němu vinný nebo balsamikový ocet. Přidat lze spoustu bylinek, jak čerstvých, tak sušených. Majonézám a hotovým dressingům se vyhýbejte, použijte místo nich zakysanou smetanu nebo třeba jogurt. Nějaký tuk totiž v salátu být musí, aby tělo dokázalo vstřebat vitamíny, které se rozpouští právě jen v tucích (A, E, D a K)Ranní chuť na sladké? S ovocem a oříšky žádný problém!


Jestliže patříte mezi ty, koho hned po ránu pronásledují chutě na sladké, můžete je uspokojit ovocem, oříšky, medem nebo rostlinnými sirupy. Prostě přírodním cukrem, který nespouští nežádoucí metabolické reakce, jako je tomu u cukru rafinovaného.
Lidl leták nabídne poměrně často zajímavé ceny ovocných sirupů, medu a dalších přírodních sladidel. S nimi v ranním salátu nikdy nic nepokazíte. Dokonce ani v tom zeleninovém.


Chybí čas na svačinu? Dejte si do salátu více bílkovin


Pokud víte, že do oběda se k pořádné svačince nedostanete, dejte si do salátu i vejce, sýr, šunku nebo jiné bílkoviny, například rostlinné. Díky tomu budete mít dost zdrojů k fungování na celé dopoledne, nebudete trpět kolísáním hladiny živin v krvi. A na oběd se vám pak půjde s lehkostí.


Že je ranní salát moc práce? Připravte si ho předem!


Vyrábět ráno salát, to není zrovna výhra. Můžete si však pomoci tím, že si zeleninu i dressing připravíte předem, ráno pak vše smícháte do kupy. Stejně to můžete udělat s vajíčky i sýrem, šunkou nebo třeba dušeným masem od večeře. To ve výsledku nezabere skoro žádný čas. Než se uvaří voda na čaj, bude salát připraven!

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.