Schody musí být hlavně bezpečné

Schodiště spojuje jednotlivá podlaží domu, takže každý z jeho obyvatel po něm chodí nebo i běhá několikrát, případně i mnohokrát denně. Proto musí být schodiště nejen esteticky krásné, ale hlavně i bezpečné. To platí dvojnásobně v domácnostech, kde jsou malé děti, senioři, nebo fyzicky či psychicky postižení.
Pomoci mohou bezpečnostní prvky a kvalitní osvětlení. Rodiny s batoletem i se seniorem, který někdy ztrácí pojem o tom, kde se právě nachází jsou dvířka, která se montují na horní podestu. Designově většinou dokonale ladí se zábradlím schodiště, nebo galerií v horní části schodiště. Dvířka mohou být ze dřeva i z kovu, podle výběru klienta, ale vždy musí být pevná a zabezpečená, například zástrčkou. Taková dvířka najdete například na webu Truhlářství Horák.

Důležité je také kvalitní zábradlí ze dřeva, kovu nebo skla, a to nejen u schodiště samotného, ale také u navazujících stavebních prvků. I když jsou schody obklopeny stěnami, nemělo by se zapomínat aspoň na madla, kterých se mohou méně mobilní obyvatelé domu přidržet. A to nemusí znamenat jen seniory a děti, které se učí chodit. Možnost přidržet se při chůzi po schodech uvítá také každá žena ve vysokém stupni těhotenství, nebo sportovec se sádrou na noze.

Na schodech by také mělo být pořádně vidět, aby jeho uživatelé kvůli tmě nezakopli.  Ne vždy se to dá zajistit běžným osvětlením, zejména, pokud na schodiště nedopadá denní světlo a strop s lustrem je příliš vysoko. Velmi populární tak jsou LED osvětlení schodišť v různých barvách. Ta mohou být umístěna jak pod nášlapy, tak na bočnicích nebo na jiných částech schodiště. Inspirovat se můžete na webu, kde jsou fotografie realizovaných schodišť se zabudovaným osvětlením.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.