Med milovali už naši předci

Na medu si lidé pochutnávali už asi před osmi tisíci lety, což dokládají nástěnné malby zobrazující naše prapředky, jak sbírají med z úlu. Med jako součást potravy i léčivo zmiňují u nejstarší dochované písemnosti. A provází nás dodnes.

Med je malý přírodní zázrak, který vzniká díky neuvěřitelnému úsilí drobných včel. Sbírají květový nektar a medovici, které předávají dalším včelám v úlu a tam se postupně dostane až do buněk s typickým šestihranným tvarem. Díky vyšší teplotě uvnitř úlu a také práci včelích křídel se z medu odpaří přebytečná voda. Když se její obsah dostane pod 18 %, med se v podstatě nemůže nijak zkazit. I když včely původně tvořily med jako zásobu na zimu, lidé se naučili s nimi med sdílet. Aby včelstva netrpěla, včelaři je na zimu přikrmují cukerným roztokem. Z jednoho úlu lze získat až několik desítek kilogramů medu ročně.

Po medu saháme, když přijdou podzimní nachlazení, ale mnoho lidí ho konzumuje celoročně. V moderní kuchyni med velmi často nahrazuje cukr, protože med je pro zdravou výživu daleko vhodnější. Ale med může být i originálním dárkem, ať už si ho vyberete v jeho originální podobě (květový, lesní nebo pastovaný), nebo sáhnete po kombinaci medu s dalšími přírodními surovinami.

Zdravou alternativou komerčních cukrovinek jsou ořechy a mandle v medu. Pokud máte v rodině nebo mezi přáteli mlsala, tak mu kupte med v kombinaci s vlašskými, lískovými, kešu, či para ořechy nebo arašídy, případně se zmíněnými mandlemi. Výhodou takového spojení je, že med uchová chuť čerstvých ořechů, které jsou sami o sobě rovněž zdraví prospěšné.

Další alternativou, jak darovat zdravý med, jsou medy ochucené. Medy v podstatě pro každou příležitost v sadách i samostatně obsahují koření, české i exotické ovoce, nebo bylinky. Najdete medy pikantní pro pány, například s česnekem, chilli a wasabi, i decentně jemné pro dámy, třeba s malinami, jahodami, mátou a meduňkou. Medovým dárkem určitě nikoho nezklamete.

Označeno v

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.