Co je to workout? Co je to workout?

Co je to workout?

Slovo Workout je v poslední době velmi často skloňováno, no ne všichni vědí přesně, o co vlastně jde. V následujícím článku se vám pokusíme přiblížit, co to workout je, historii a vývoj, styly a klasifikaci workoutu.


Workout – co je to?
Workout neboli hovorově venkovní fitness, je sportovní aktivita, která zahrnuje nejrůznější cviky, které se provádí na veřejných sportovištích, hřištích. Důraz se zde klade na cvičení s vlastní váhou, rozvíjí se síla a vytrvalost. Takovíto lidé, kteří se tímto druhem trénování zabývají, se nazývají pouliční sportovci, workouteři a podobně. Cvičí se na zemi i s různým nářadím (hrazdy, bradla, žebřiny a jiné konstrukce).


Historie
Za první zmínku můžeme považovat dobu SSSR, kdy se aktivně stavěly hrazdy a bradla na stromech a u škol. Mělo to za cíl přispět ke zdravému životnímu stylu mládeže. Už v té době se mnoho mladých začalo zajímat o pohyb a aktivity na hřištích. Ne ve všech zemích jsou však tato sportoviště zavedena. Začátek 21. století s rozvojem internetu se zvýšilo povědomí workoutu. Začínají se na internetu objevovat amatérské video klipy se cvičením na ulici a šířilo se dál a dál. Postupem času se počet příznivců zvyšuje v Rusku, Kazachstánu, Bělorusku i na Ukrajině. Díky oblibě se začínají stavět také speciální hřiště.


Styly a klasifikace
Často se workout zaměňuje za jiný druh venkovního sportu. Například za pouliční gymnastiku. Hlavní myšlenkou je provedení gymnastických cviků venku. Workout se však k žádnému konkrétnímu stylu neřadí, cviky se čerpají z různých oblastí. Pro standardní cvičení workoutu slouží speciální hřiště, kde nesmí chybět prolézačky, hrazda, žebřiny, bradla, lavice na bench press. Takováto hřiště najdete dnes již na mnoha místech v České republice.

Doporučujeme

Populární
cache/resized/e5bbabacc22f029a2252c6b58cb3a831.jpg
Zdraví a životní styl
cache/resized/ef2ab7a2794d68bc3dcf831c2de2c6f4.jpg
Zdraví a životní styl
cache/resized/63493466423827522b75e17f3b7f6bc4.jpg
Zdraví a životní styl

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.