Zdravé stravování Zdravé stravování

Zdravé stravování

Jde o velmi módní záležitost, o které mluví čím dál více lidí. Zdravě se stravovat je moderní, je to prospěšné pro vaše tělo a neslouží pouze a jen jako metoda k hubnutí. Zdravé stravování je nutno dodržovat celoplošně. Mnoho o tom lidé mluví, ale ve skutečnosti zdravé stravování praktikuje pouze zlomek lidí. A ještě existují také lidi, kteří skutečně nevědí, jak má vlastně zdravé stravování vypadat.

Zdraví, váha i chutnost

Zdravá strava se zaměřuje na změnu váhy, ovšem není hlavní účel rychle zhubnout. Smysl je udržovat stabilní váhu a chcete-li také pozvolné a trvalé hubnutí, je to přesně to, co hledáte. Zdravé stravování minimalizuje zdravotní problémy a rizika, která vyplývají ze špatných stravovacích návyků. Jde o životní styl, nedochází u něj k jo-jo efektu, ke zpomalení metabolismu.

Správný metabolismus

Pravidelnost. To je jedním ze základních pravidel zdravého stravování. Jíte v menších dávkách, ale poměrně často. Pro mnoho lidí nepředstavitelné, stále víc a víc lidí se nestravují pravidelně, což je problém. Jíst jednou nebo dvakrát denně, velké porce, zhltnout je v poklusu, to vše je špatně. Správně je důležité jíst minimálně pětkrát denně. Soustředíte se na menší porce, potlačíte tak pocit hladu a metabolismus bude nastartovaný. Ideálně by mezi jídly měly být rozdíly dvou až čtyř hodin. Zpočátku to může být problém, ovšem vytrváte-li, bude to stát za to.

Poměr živin

Tuky, sacharidy a bílkoviny. Tři živiny a je nutno zachovat jejich správný poměr. Netrpíte-li problémy s váhou, pak se doporučuje 55 – 60% sacharidů, 25 – 30% tuků a 10 – 15% bílkovin. Trápí-li vás nadváha, zvyšte podíl bílkovin a snižte sacharidy a tuky. Tedy bílkovin si dopřejte 30% sacharidů 50% a tuků 20%. Důležité je konzumovat živiny ve správnou denní dobu. Sacharidy konzumujte ráno, čím víc se blíží večer, tím méně sacharidy konzumujte. Na večer není vhodné ovoce, klasické přílohy, pečivo a sladkosti. Místo toho si dopřejte mléčné výrobky, saláty, maso, ryby nebo luštěniny.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.