Japonská zahrada

Hlavním důvodem tvorby zahrad v Japonsku byl nedostatek volné půdy. Proto byli Japonci nuceni využít i minimálního prostoru, pokud chtěli mít vlastní okrasnou zahrádku. Součástí tohoto trendu byla i myšlenka na pěstování malých stromků, které dnes známe pod pojmem bonsaje.

Charakteristickým znakem japonských zahrad je tedy jednak miniaturizace, ale také přirozenost a jednoduchost. Všechny rostliny, dřeviny i dekorace musí být zakomponovány citlivě a tvořit harmonický celek vhodný pro odpočinek, relaxování a meditování. Filosofie Japonců je založena na myšlence, že každý kámen, voda, písek nebo rostlina má svůj význam a vše dohromady musí být dokonale sladěno.

Jak vytvořit japonskou zahradu
Inspirovat nás může právě malý prostor u domu, nebo si na velké zahradě můžeme vybudovat malý koutek ve stylu japonské zahrady. Nikdy nevolíme místo na přímém slunci, ale ideálně v polostínu. Již při modelování terénu je třeba přemýšlet o konečné podobě. Předem musíme naplánovat, kudy například poteče potůček, neboť voda hraje v japonské zahradě výraznou roli. Nemáme-li k dispozici vodu, můžeme si poradit vytvořením iluze potůčku z oblázků nebo jiných okrasných kamínků. Stejně tak musíme dopředu vědět, kde chceme pěstovat dřeviny a kam umístíme typické japonské dekorace v podobě sošek, kamenných luceren a dalších prvků.

Význam a symbolika prvků
Dřeviny v japonské zahradě se musí omezovat v růstu. Nejtypičtější jsou bonsaje, což jsou vlastně miniaturní stromy. V našich podmínkách můžeme takto pěstovat dub, buk, borovici i další dřeviny. Do zahrady je umístíme buď v tradiční malé misce, nebo je zasadíme do vhodné půdy volně v terénu. Můžeme ovšem pěstovat i vzrostlé stromy, které však rovněž nenecháme příliš přerůst. Typickým je například japonský javor, který na zahradě vynikne především krásným zbarvením na podzim. Díky barevnosti jsou ideální také rododenrony, azalky nebo dřevité pivoňky.
Tradičními prvky japonských zahrad jsou zajímavě tvarované kameny a obloukové dřevěné či kamenné můstky. Vždy je ovšem třeba dbát na přirozený styl, harmonii a jednoduchost. Pravdivost úsloví, že méně znamená více, platí i v případě japonské zahrady.

Doporučujeme

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.