Zahradní jezírka Zahradní jezírka

Zahradní jezírka

Voda je oživením každé okrasné zahrady. Pokud nám přes pozemek protéká potůček, nebo je zahrada umístěna v bezprostřední nějakého vodního zdroje, můžeme toho využít na spoustu variant. Ovšem ani v případě, že nemáme na zahradě vodu k dispozici, nemusíme věšet hlavu.

Vhodnou náhradou a jako ideální doplněk nám může posloužit zahradní jezírko. Podle velikosti zahrady a charakteru terénu můžeme zvolit i velikost jezírka. Stejně jako vetší plocha s rákosím, vodními rostlinami případně okrasnými rybami, může splnit svou úlohu i minijezírko. Záleží na jeho umístění, aby se stalo pastvou pro oči i zdrojem pití pro ptáčky a jiné drobné živočichy.
Při plánování zahradního jezírka je třeba brát v úvahu nejen charakter zahrady a výběr vhodného místa, ale také bezpečnost dětí a domácích mazlíčků. Pro pěstování vodních rostlin je důležitý dostatek slunečního svitu a hloubka vody, která musí být pro rostliny alespoň půl metru.

Jak začít
Po definitivním výběru ideálního místa vyhloubíme jámu, jejíž okraje mohou být různých tvarů. Na dno položíme fólii, která bude vodu zadržovat. Jsou ovšem i prefabrikované nádrže, se kterými se snadněji manipuluje a nevyžadují náročnou přípravu. Také je můžeme po sezóně vyjmout a vyčistit. Pokud v nich chceme pěstovat rostliny, tak je výhodou, že lépe odolají mrazům.
U položené fólie je důležité zatížení jejích okrajů kameny, pískem nebo zeminou. Než napustíme vodu, musíme promyslet přívod a přepad vody. Chceme-li v jezírku chovat okrasné ryby, musí být hlubší než 50 cm a v zimě nesmíme zapomenout na prorážení ledu, aby měly ryby dostatek kyslíku.

Pěstování vodních rostlin
Pro malé plochy jsou vhodné rostliny, které se příliš nerozrůstají, jako například blatouch nebo vachta. Máme-li větší a hlubší plochu zahradního jezírka, můžeme v něm pěstovat krásně kvetoucí lekníny, stulíky, nebo některé cizokrajné vodní rostliny, jako je například kalatka. Kořeny většiny těchto rostlin, zejména těch ponořených, přispívají k čistění vody. Pro velké plochy s mělkou vodou je ideální rákos, šáchor nebo orobinec.

Doporučujeme

Populární
cache/resized/e5bbabacc22f029a2252c6b58cb3a831.jpg
Zdraví a životní styl
cache/resized/f914ba4dee1012de3c8c18818cbfa114.jpg
Zdraví a životní styl
cache/resized/63493466423827522b75e17f3b7f6bc4.jpg
Zdraví a životní styl

Kontakty

  • Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry.